Obchodzimy dziś Prima Aprilis - dzień żartów. Jest to obyczaj obchodzony w wielu krajach świata. Polega on na celowym wprowadzaniu w błąd, by inni uwierzyli w coś nieprawdziwego. Dziś jest również moment, kiedy żartobliwe informacje pojawiają się w prasie i telewizji. Skąd pochodzi ten zwyczaj? Jaka jest jego historia? Przeczytajcie.
Pochodzenie tego zwyczaju nie jest dokładnie wyjaśnione. Prima Aprilis zaczął być popularny w późnym średniowieczu. Prawdopodobnie nawiązuje on do dawnych starorzymskich praktyk. Niektórzy uważają, że geneza zwyczaju ma związek z rzymskim zwyczajem Cerialii, obchodzonym na początku kwietnia na cześć bogini Ceres. Według jednej z legend, kiedy poszukiwała ona swojej porwanej córki została wyprowadzona w pole. Grecy wiążą historię tego dnia z mitem o Demeter i Persefonie. Persefona miała zostać porwana do Hadesu na początku kwietnia. Matka Demeter, szukając jej, kierowała się echem głosu córki, ale echo ją zwiodło.
Obyczaj ten dotarł do Polski z Europy Zachodniej przez Niemcy w epoce nowożytnej w XVI wieku. W XVII został już uznany za „modę staroletnią”, zaczął on być wtedy obchodzony w podobnej formie, w jakiej występuje do dzisiaj.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz