Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 29 kwietnia 2021

KONSTYTUCJA 3 MAJA 1791 R.

       W tym roku obchodzimy okrągłą rocznicę - 230 - ustanowienia Konstytucji 3 Maja. Jest to niezwykle ważne święto dla Polaków.

        229 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja - KGZW
         Ustawa Rządowa z dnia 3 maja – uchwalona 3 maja 1791 r., regulowała ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

          Uchwalona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wraz ze stanami skonfederowanemi w liczbie podwóyney naród Polski reprezentującemi. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi, wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła liberum veto.

           Po utracie niepodległości w 1795 roku przez 123 lata rozbiorów przypominała o walce o niepodległość. Zdaniem dwóch współautorów Ignacego Potockiego iHugona Kołłataja była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”.

          Konstytucja przestała w praktyce obowiązywać (straciła znaczenie) 24 lipca 1792 roku (w momencie przystąpienia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do konfederacji targowickiej) – czyli po nieco ponad 14 miesiącach, w ciągu których Sejm Czteroletni uchwalił szereg ustaw szczegółowych, będących rozwinięciem jej postanowień. Przestała natomiast być obowiązującym aktem prawnym 23 listopada 1793 roku. 

          Co roku wydarzenie te ma uroczystą oprawę artystyczną. Polacy śpiewają pieśni patriotyczne dotyczące konstytucji 3 maja. Jedną z najpopularniejszych jest "Witaj majowa jutrzenko". Klikajmy i posłuchajmy:

                     https://www.youtube.com/watch?v=SDO6h439wR8 

       


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz